Рік тому, 7 квітня 2022-го, в Мукачево на Закарпатті демонтували памʼятник Олександру Пушкіну
Джерело: Історія та пам'ять
Він став першим демонтованим памʼятним знаком Пушкіну у відповідь на суспільний запит очистити публічний простір країни від символів, повʼязаних із російською імперською політикою. Цей запит особливо зріс після повномасштабного вторгнення РФ.
За рік демонтували щонайменше 34 памʼятники та памʼятні знаки на честь російського поета по всій Україні – від Закарпаття до Краматорська, від Чернігова до містечка Ананьїв на Одещині неподалік кордону з Молдовою.
У деяких містах виявилося по кілька памʼятних знаків на честь одного російського поета – Пушкіна. Наприклад, у Чернівцях їх чомусь було аж три, у Миколаєві та Запоріжжі – по два.
Між іншим імʼя Олександра Пушкіна належить і до найбільш вживаних урбанонімів, якими Російська імперія та її геополітична реінкарнація – СРСР маркували простір, рекомендованих до перейменування Експертною радою при Міністерства культури та інформаційної політики України.
Це – наочне спростування тези, яку часто просуває сучасна кремлівська пропаганда і навіть більш ліберальні кола росіян, мовляв потрібно розділяти російську культуру та політику Москви.
Перелік демонтованих памʼятних знаків Пушкіну – на сайті Українського інституту національної пам'яті.
Він базується на даних від обласних військових адміністрацій та з відкритих джерел і може доповнюватися.
Серед інших поширених імперських символів, демонтованих упродовж 2022 року:
❎ 9 памʼятних знаків – радянському письменнику Максиму Горькому,
❎ 4 – радянському письменнику Миколі Островському,
❎ 4 – російському полководцю Олександру Суворову,
❎ понад два десятки – на честь радянських визволителів.