178 років тому, 25 червня 1848 року, на міській ратуші Львова вивісили синьо-жовтий прапор
Відтоді синій і жовтий кольори стали ідентифікаторами національної приналежності. Подія 177 річної давнини стала початком створення української символіки, і синьо-жовтий прапор уперше підняли як національний символ українців.
Синій та жовтий (золотий) кольори використовувалися ще на гербі Королівства Руського XVI століття. Вони також були на гербах руських земель, князів, шляхти й міст середньовіччя і раннього нового часу.
Від XVI століття козаки Війська Запорозького використовували в невеликій кількості прапори-хоругви синьо-жовтих барв, а вже з 1710 років – синьо-жовті козацькі прапори стали переважати серед козацьких хоругві.Здебільшого прапори виготовляли з синього полотнища з нашитим на ньому лицарем у золотих чи червоних шатах, з золотим орнаментом та арматурою. У 1803 році з'явився інший прапор – синьо-жовтий з червоним хрестом посередині. Це був прапор Чорноморського козацького війська.
Розташування кольорів траплялося різне. Часом згори була синя смуга, внизу жовта, а часом навпаки. Кольорова насиченість синьої смуги теж була різною: чистий синій колір чи блакитний. У наступні роки траплялися і ті, й інші прапори.
У 1849 році вже офіційно вивісили прапор поруч з австрійським. Це тривало лише день. Однак пізніше під час візитів у Львів імператора місто прикрашали кольорами прапорів українського, польського та австрійського. Події 1848 року, «Весни народів», заклали початок українсько-польського антагонізму. Тобто, боротьби за майбутні територію і державність, кому належатиме ця земля, і це тривало у наступні століття.
Популярність стяга стала більша
Однак стяг, який українці Королівства Галичина й Володимирії вивісили над Львівською ратушею як національний прапор, почав набувати популярності.
Після Революції 1905 року його почали використовувати у Наддніпрянській Україні. А під час Української революції 1917-1921 років цей стяг був державним прапором Української Народної республіки та Української держави.
1938-1939 – був прапором Карпатської України, у 1941 році – прапором Української Держави.
За радянських часів синьо-жовтий стяг використовувався підпільно, бо в СРСР каралося його використання – ув'язненням на 2 роки.
Минули майже п’ять десятиліть радянської заборони, репресій і переслідувань, коли 3 квітня 1990 року над ратушею урочисто підняли синьо-жовтий прапор.
Ігор Царик

