2 червня 96 років тому на Харківщині народилася Галина Хоткевич

2 червня 96 років тому на Харківщині народилася Галина Хоткевич - відома українська культурологиня

2 червня 96 років тому на Харківщині народилася Галина Хоткевич – відома українська культурологиня, писанкарка, педагогиня, наймолодша донька Гната Хоткевича – письменника, композитора, режисера, драматурга, перекладача, митця, історика, бандуриста, видавця, літературного критика, театрознавця, диригента, етнографа, педагога, інженера-винахідника, громадського діяча (1929-2010). Все своє життя Галина Хоткевич присвятила відновленню пам’яті про батька, відродженню української культури на Харківщині.2 червня 96 років тому на Харківщині народилася Галина Хоткевич — відомий український культуролог, писанкар, педагог, наймолодша донька Гната Хоткевича — письменника, композитора, режисера, драматурга, перекладача, митця, історика, бандуриста, видавця, літературного критика, театрознавця, диригента, етнографа, педагога, інженера-винахідника, громадського діяча (1929-2010).

Галина Хоткевич пів століття була у вимушеній еміграції у Франції і все своє життя присвятила гідному вшануванню пам’яті батька — Гната Хоткевича, який був не лише митцем, а й уособленням українства.

У роки війни 15-річна Галина з матір’ю і сімейним архівом виїхали до Львова, а потім далі, на захід. Під час бомбардування поїзда в Угорщині вони втратили одна одну. Потім Галина за допомогою Міжнародного Червоного хреста потрапила в Прагу, звідти — до Парижа, а потім — до Гренобля, де прожила багато років і організувала студію писанкарства.

Галина Хоткевич все життя прагнула потрапити в Україну, але раніше кордони були закриті.

Після здобуття Україною Незалежності Галина Хоткевич за півстоліття вимушеної еміграції одразу приїхала на Батьківщину, до Харкова. Від початку 1990-х і до 2008 р. вона щороку бувала не лише в Харкові, а й у Києві, на Галичині.

Вона була ініціатором й засновником музею Гната Хоткевича у с. Високому, Міжнародного конкурсу виконавців на українських народних інструментах у Харкові, започаткувала видання творів свого батька, які були заборонені за радянської влади.
Своїми тендітними руками Галина Хоткевич міцно підтримала знамено нескореного українства.
За її ініціативи колишній будинок Гната Хоткевича, конфіскований одразу по його арешті у 1938 р., був повернутий під музей його імені, засновано Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича.

Згідно із заповітом Галина Хоткевич, хотіла, щоб частка її праху була змішана із землею її рідної садиби в селищі Високий неподалік Харкова, а частка — із землею могили її матері — Платоніди Хоткевич, яка похована в Івано-Франківську. Але цього не сталося.

“За будь-яких обставин, життєвих ситуацій Галина Хоткевич була сонячною жінкою, наповненою невичерпним позитивом і світлою енергією. Її сенс життя був у безкорисливому служінні обраним ідеалам. Її нестримна віра у кращі сторони людини, в перевагу духовного начала над споживацьким й тверда впевненість у перемозі добра над злом не тільки дивували, але й захоплювали”, — Кость Черемський, кобзар, громадський діяч.

#Харківці #українці #постаті #Хоткевич